Piiriennätykset 1.1.2021

Huom! Vuoden aikana tehdyt uudet  piirin ennätykset päivitetään tälle sivulle aina seuraavan vuoden tammi-helmikuussa!    
 MIEHET    
 100 m10.49 Kim Lesch LUM 2000
 200 m20.80 Ossi Karttunen TainKi

 1977

 20.4  Ossi Karttunen TainKi 1973
 400 m45.87 Ossi Karttunen TainKi 1974
 800 m1.47.28 Jorma Härkönen VuU 1978
 1000 m2.18.5 Antti Loikkanen VuVe 1978
 1500 m3.36.3 Antti Loikkanen VuVe 1980
 3000 m7.46.67 Antti Loikkanen VuVe1982
 5000 m13.39.6 Rauno Mattila VuVe 1972
 10000 m28.36.6 Rauno Mattila VuVe 1971
 1/2 maraton1.06.52 Toni Paunonen IU 2000
 Maraton2.15.43 Vilho Paajanen VuU 1973
 110 aj.13.35 Arto Bryggare LUM 1984
 200 aj.23.1 Arto Bryggare LUM 1978
 400 aj.51.17 Jouko Kokkonen LUM 1977
 3000 ej.8.49.8 Esko Huttunen LaKi 1970
 4x100 m41.24 Lappeenrannan Urheilu-Miehet  1998
 4x400 m3.13.52 Lappeenrannan Urheilu-Miehet  1995
 4x800 m7.29.48 Vuoksenniskan Vesa  1978
 4x1500 m15.23.0 Vuoksenniskan Vesa  1976
 3x3000 m kävely38.29.62 Lappeenrannan Urheilu-Miehet  2011
 Korkeus212 Seppo Äijö RR 1984
 Seiväs570 Matti Mononen IU 2006
 Pituus786 Juho-Matti Pimiä LUM 2008
 3-loikka17.14Simo LipsanenLUM2017
 Kuula 7.26 kg18.84 Antero Juntto LuPo 1970
 Kiekko 2 kg63.58 Raimo Vento LUM 1989
 Moukari 7.26 kg81.52 Juha Tiainen LUM 1984
 Keihäs 800 gr80.07 Tommi Huotilainen PaU 1998
 10-ottelu7047 Jouko Kokkonen LUM 1977
 5000 m kävely20.19.56 Jani Lehtinen LUM 1998
5000 m ratakävely18.43.17Veli-Matti PartanenLUM2018
 10000 m kävely40.07.0 Veli-Matti Partanen LUM 2011
10000 m ratakävely38.44.43Veli-Matti PartanenLUM2018
 10 km kävely42.42.20 Jani Lehtinen LUM 2001
 20 km kävely1.24.01Veli-Matti Partanen LUM2017
 50 km kävely3.44.43Veli-Matti Partanen LUM2018
     
 NAISET    
 100 m 11.58 Ilona Ranta LUM2007
 200 m 23.81 Pirpa Menonen LUM 2003
 400 m 53.84 Pirpa Menonen LUM 2004
 800 m 2.01.88 Marjo Piipponen IU 1994
 1000 m 3.03.16 Heli Vauhkonen LUM 2002
 1500 m 4.13.71 Marjo Piipponen IU 1994
 3000 m 9.23.81 Alisa Vainio LUM2018
 5000 m 15.51.94Alisa Vainio LUM2018
 10000 m 32.58.17Alisa Vainio LUM2015
 1/2 maraton 1.17.29 Alisa Vainio LUM2018
 Maraton 2.33.24Alisa Vainio LUM2015
 100 aj. 13.80 Marika Partinen SiU 2008
 400 aj. 56.48 Ilona Ranta LUM 2007
 3000 ej. 10.02.45 Alisa Vainio LUM2015
 4x100 m 46.35 Lappeenrannan Urheilu-Miehet  2002
 4x400 m 3.44.41 Lappeenrannan Urheilu-Miehet  2004
 4x800 m 8.50.64 Lappeenrannan Urheilu-Miehet  2001
 3x3000 m kävely 45.14.57 Lappeenrannan  Urheilu-Miehet  2017
 Korkeus 172 Katja Ripatti SiU 1994
 Seiväs 370 Anna-Mari Leminen Siu 2000
 Pituus656Senni SalminenIU2020
 3-loikka14.04Senni SalminenIU2020
 Kuula 4 kg 13.88 Katja Ripatti SiU 1996
 Kiekko 1 kg 51.26 Nitta Veikkolainen IU 1992
 Moukari 4 kg 58.54 Mari Tiainen PaU 2007
 Keihäs 600 gr 62.13 Heidi Nokelainen SiU2016
 7-ottelu 5571 Elisa Kirvesniemi SiU 2007
 5000 m kävely 24.23.69 Tiia Kuikka LUM2016
5000 m ratakävely22.42.14Elisa NeuvonenLUM2020
10000 m maantiekävely 46.50Elisa Neuvonen LUM2017
10000 m ratakävely47.17.84Elisa NeuvonenLUM2020
20 km kävely1.35.09Elisa NeuvonenLUM2017
50 km kävely4.29.25Tiia KuikkaLUM2019
     
 MIEHET 22 v    
 100 m 10.60 Arto Bryggare LUM 1977
  10.4 Ossi Karttunen TainKi 1970
 200 m 20.9 Ossi Karttunen TainKi 1969
  21.43 Petri Pohjonen LUM 1997
 400 m 46.62 Petri Pohjonen LUM 1997
 800 m 1.47.78 Jorma Härkönen VuU 1978
 1000 m 2.21.1 Jorma Härkönen VuU 1978
 1500 m 3.49.66 Kimmo Pakkanen LUM 1985
 3000 m 8.12.4 Risto Tuominen VuVe 1974
 5000 m 14.20.44 Ismo Tuononen IJ 1983
 10000 m 30.57.16 Kimmo Pakkanen LUM 1985
 1/2 maraton 1.11.03Samu HeikkonenLUM2019
 110 aj. 13.56 Arto Bryggare LUM 1978
 400 aj. 52.3 Jouko Kokkonen LUM 1969
 3000 ej. 8.54.70 Keijo Mononen VuU 1981
 Korkeus 210 Seppo Äijö RR 1980
  210 Ari Perrotta LUM 1986
  210Jesse HuttunenStU2016
 Seiväs 566 Matti Mononen IU 2004
 Pituus 776 Simo Lipsanen LUM2017
 3-loikka 16.84Simo LipsanenLUM2017
 Kuula 7.26 kg 17.69 Antero Juntto LuPo 1964
 Kiekko 2 kg 53.52 Raimo Vento TsV 1976
 Moukari 7.26 kg 72.62 Juha Tiainen UnU 1977
 Keihäs 800 gr 76.38 Petteri Piiroinen IU 1994
 10-ottelu 6613 Juho-Matti Pimiä LUM 2005
 10 km kävely 40.07.0 Veli-Matti Partanen LUM 2011
     
 NAISET 22 v.    
100 m 11.95 Ilona Ranta LUM 2001
200 m 24.27 Ilona Ranta LUM 2004
400 m 56.64 Annika Kumlin LUM 1996
800 m2.02.96Marjo PiipponenIU1993
1500 m 4.18.09 Marjo Piipponen IU 1994
3000 m9.23.81Alisa VainioLUM2018
5000 m15.51.94Alisa VainioLUM2018
10000 m32.58.17Alisa VainioLUM2015
1/2 maraton1.17.29Alisa VainioLUM2018
100 aj.13.80Marika PartinenSiU2008
400 aj.57.34Annika KumlinLUM1996
3000 ej.10.02.45Alisa VainioLUM2015
Korkeus172Katja RipattiSiU1994
Seiväs370Anne-Mari LeminenSiU2000
Pituus633Elina SorsaLUM2008
3-loikka13.53Elina SorsaLUM2008
Kuula 4 kg13.88Katja RipattiSiU1996
Kiekko 1 kg51.26Nitta VeikkolainenIU1992
Moukari 4 kg58.54Mari TiainenPaU2007
Keihäs 600 gr56.20Saara LipsanenLUM2017
7-ottelu5571Elisa KirvesniemiSiU2007
5000 m kävely24.23.69Tiia KuikkaLUM2016
10 km maantiekävely53.58Tiia KuikkaLUM2012
     
MIEHET 19 v.    
 100 m 10.60 Arto Bryggare LUM 1977
  10.5 Ossi Karttunen TainKi 1968
  10.5 Arto Bryggare LUM 1977
200 m21.3Arto BryggareLUM1977
 21.66Petri PohjonenLUM1994
300 m34.6Petri PohjonenLUM1994
400 m47.85Petri PohjonenLUM1994
800 m1.50.34Mika HänninenLUM1987
 1.50.3Heikki KainlauriLuPo1963
1500 m3.54.21Tero TuominenIU2000
3000 m8.22.99Petri SarkomaaLUM1986
5000 m14.51.10Tero TuominenIU2000
10000 m31.13.33Timo KormuLUM1983
110 aj.13.66Arto BryggareLUM1977
400 aj.52.3Jouko KokkonenLUM1969
2000 ej.5.43.9Keijo MononenVuU1979
3000 ej.9.00.8Keijo MononenVuU1978
4x100 m42.74Lappeenrannan Urheilu-Miehet 1981
4x400 m3.19.45Lappeenrannan Urheilu-Miehet 1989
3x800 m6.01.03Imatran Urheilijat 2007
Korkeus210Ari PerrottaLUM1986
Seiväs560Matti MononenIU2002
Pituus748Otto PulkkinenIU2020
3-loikka15.64Simo LipsanenLUM2014
Kuula 6.0 kg17.21Eero VirtanenIU2020
Kuula 7.26 kg

16.35

Antero JunttoLuPo1963
Kiekko 1.75 kg54.46Kari HämäläinenPaU1995
Kiekko 2 kg51.02Vesa SairanenLuPo1989
Moukari 6.25 kg66.44Ahti PeipponenLUM1989
Moukari 7.26 kg63.62Martti JantunenPaU1980
Keihäs 800 gr76.38Petteri PiironenIU1995
10-ottelu6480Juho-Matti PimiäLUM2003
10 km kävely43.25.42Aku PartanenLUM2009
     
NAISET 19 v.    
 100 m 11.95 Ilona Ranta LUM 2001
 200 m 24.31 Annika Kumlin LUM 1995
 400 m 56.64 Annika Kumin LUM 1996
 800 m 2.09.60 Marjo Piipponen IU 1990
 1500 m 4.28.52 Moona Korkealaakso LUM 2019
 3000 m 9.28.48 Alisa Vainio LUM2015
 5000 m 16.11.87 Alisa Vainio LUM2015
 10000 m 32.58.17 Alisa VainioLUM2015
1/2 maraton1.19.10Alisa VainioLUM2014
100 aj.13.80Marika PartinenSiU2008
400 aj.57.34Annika KunlinLUM1996
2000 ej.6.57.51Alisa VainioLUM2014
3000 ej.10.02.45Alisa VainioLUM2015
4x100 m47.68Lappeenrannan Urheilu-Miehet 1995
4x400 m3.54.74Lappeenrannan Urheilu-Miehet 1994
3x800 m6.52.78Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2019
4x100 aj.57.33Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2019
Korkeus172Katja RipattiSiU1996
Seiväs360Anne-Mari LeminenSiU1999
 Pituus 626 Elina Sorsa LUM 2005
 3-loikka 13.48 Elina Sorsa LUM 2005
 Kuula 4 kg 13.88 Katja Ripatti SiU 1996
 Kiekko 1 kg 51.26 Nitta Veikkolainen IU 1992
 Moukari 4 kg 58.54 Mari Tiainen PaU 2007
 Keihäs 600 gr 51,44Saara LipsanenLUM2014
 7-ottelu 5665 Katja Ripatti SiU 1997
 5000 m kävely 25.03.85 Tiia Kuikka LUM2012
10 km maantiekävely53.58Tiia KuikkaLUM2012
     
 MIEHET 17 v.    
 100 m 10.7 Ossi Karttunen TainKi 1965
 200 m 22.06Arttu KotanenIU2017
 300 m 35.4 Ossi Karttunen TainKi 1965
  36.29 Hannu Suviolahti LUM 2000
 400 m 49.7 Heikki Kainlauri LuPo 1961
  49,7 Timo Korhonen LaKi 1979
  49.89 Jussi Kokko LUM 1979
 800 m 1.53.6 Heikki Kainlauri LuPo 1961
1500 m4.03.00Tero TuominenIU1979
3000 m8.45.7Ismo TuononenIJ1979
5000 m15.20.40Henri LarmaRR1994
100 aj.13.4Ilkka AuraLUM1978
 13.79Kim LeschIU1995
110 aj. uudet aitavälit 2014 alkaen15.01Jori TurtiainenLUM2016
300 aj.39.41Tommi BrandstackLUM2009
400 m aj. uusi laji 2014 alkaen 84 cm aidoilla56.83Antti ParkkonenLUM2017
2000 m ej.6.01.8Keijo MononenVuU1977
3000 ej.9.30.2Keijo MononenVuU1977
4x100 m44.72Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2000
4x300 m2.29.61Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2000
3x800 m6.08.54Imatran Urheilijat 2005
4x100 aj.53.50Lappeenrannan Urheilu-MiehetLUM2020
Korkeus205Ari PerrottaLUM1983
Seiväs515Matti MononenIU2000
Pituus711Jukka VastamäkiIJ1973
3-loikka14.94Harri PesonenLaKi1979
Kuula 5 kg18.31Eero ViisainenIU2009
Kuula 7.26 kg14.69Eero ViisainenIU2009
Kiekko 1.5 kg56.74Antti HämäläinenPaU1995
Kiekko 2 kg44.26Antti HämäläinenPaU1995
Moukari 5 kg61.25Eero ViisainenIU2008
Moukari 7.2 kg54.60Martti JantunenPaU1979
Keihäs 700 gr77.32Tommi ViskariLUM1988
Keihäs 800 gr73.80Tommi ViskariLUM1988
10-ottelu5206Tuomas OutinenTaiKi2007
 5000 m kävely 22.42.61 Aku Partanen LUM 2007
     
 NAISET 17 v.    
 100 m 12.13 Tanja Kokkonen LUM 2019
 11.8Marja-Leena KarttunenTainKi1984
200 m24.91Aleksandra NiiranenLUM2015
300 m39.90Elisa KirvesniemiSiU2002
400 m55.32Annika KumlinLUM1994
800 m2.11.69Moona KorkealaaksoLUM2017
 2.13.83Marjo PiipponenIU1988
1000 m3.04.0Helena TiainenRR1992
1500 m4.28.52Moona KorkealaaksoLUM2019
3000 m9.36.47Alisa VainioLUM2014
5000 m16.43.52Moona KorkealaaksoLUM2019
100 aj.13.66Tanja KokkonenLUM2019
100 aj.13.66Sofia LindholmLUM2019
300 aj.41.84Annika KumlinLUM1994
400 aj.59.31Annika KumlinLUM1994
2000 ej.6.57.51Alisa VainioLUM2014
4x100 m47.78Lappeenrannan Urheilu-Miehet 1994
4x300 m2.44.61Lappeenrannan Urheilu-Miehet 1993
3x800 m6.52.78Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2019
 4x100 aj. 57.33 Lappeenrannan Urheilu-Miehet  2019
 Korkeus 172 Katja Ripatti SiU 1995
 Seiväs 351Elina PeltolaLUM2015
 Pituus 590 Katja Ripatti SiU 1994
 3-loikka 12.95 Elina Sorsa LUM 2003
 Kuula 3 kg 15.56 Katja Ripatti SiU 1995
 Kuula 4 kg 13.67 Katja Ripatti SiU 1995
 Kiekko 1 kg 50.32 Nitta Veikkolainen IU 1990
 Moukari 3 kg61.04Taru TurkiaYP2012
 Moukari 4 kg 52.96 Mari Tiainen PaU 2006
 Keihäs 41.87 Heidi Nokelainen SiU 2007
Keihäs 500 g51.25Venla PeltolaLUM2018
 7-ottelu 5638 Katja Ripatti SiU 1995
 7-ottelu N 5394 Katja Ripatti SiU 1995
 3000 m kävely 15.12.61 Tiia Kuikka LUM 2010
     
 IKU-ENNÄTYKSET 1.1.2020    
 POJAT 15 v.    
 100 m 11.44Konsta RutonenLUM2019
300 m36.96Konsta RutonenLUM2019
800 m2.02.36Petri TeräväRR1986
2000 m5.50.57Petri TeräväRR1986
100 aj.12.86Konsta RutonenLUM2019
300 aj.38.80Konsta RutonenLUM2019
1500 ej.4.32.0Keijo MononenRR1975
4x100 m45.98Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2019
4x800 m8.21.86Imatran Urheilijat 1983
4x80 aj.43.65Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2019
Korkeus196Timo HentunenLuPo1977
Seiväs425Antti TolonenLUM2002
Pituus661Kyösti KälviäinenLaKi1970
 3-loikka 14.23 Kyösti Kälviäinen LaKi 1970
 Kuula 4 kg 16.86 Eero Viisainen IU 2007
 Kiekko 1 kg 59.14 Jari Hulkkonen TaiTä 1998
 Moukari 4 kg 58.23 Eero Viisainen IU 2007
 Keihäs 600 gr 71.96 Tommi Viskari LUM 1986
 5-ottelu 2947 Juho-Matti Pimiä LUM 1999
 3000 m kävely 13.57.7 Aku Partanen LUM 2006
     
 TYTÖT 15 v.    
 100 m 12.61Tanja Kokkonen LUM2017
  12.5Anna-Leena TirronenLaKi1978
 300 m 40.17 Aleksandra Niiranen LUM 2014
 800 m 2.11.69Moona KorkealaaksoLUM2017
 2000 m 6.15.78Moona KorkealaaksoLUM2017
 3000 m 9.45.42 Moona KorkealaaksoLUM2017
 80 aj. 11.41 Tanja Kokkonen LUM2017
 300 aj. 43.69 Aleksandra Niiranen LUM 2014
 1500 ej. 5.05.18Ella Jyrkinen LUM2015
4x100 m49.81Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2001
4x800 m9.37.30Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2016
4x80 aj.46.92Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2017
Korkeus171Lilli KarhunenLUM1994
Seiväs350Venla PeltolaLUM2016
Pituus575Senni SalminenIU2011
3-loikka12.17Elina SorsaLUM2000
Kuula 3 kg13.38Katja RipattiSiU1993
Kuula 4 kg11.27Marja-Leena TurtiaNuNu1987
Kiekko 750 g44.89Tara SaikkonenPaU2018
Kiekko 1 kg44.76Nitta VeikkolainenIU1988
Moukari 3 kg58.63Taru TurkiaYP2010
Keihäs 400 gr49.36Tara SaikkonenPaU2018
5-ottelu2581Jenni SaarinenLUM2000
3000 m kävely15.48.9Outi SinkkoLR1997
     
 POJAT 14 v.    
 100 m 11.60Konsta RutonenLUM2018
  12.03 Tommi Kotanen IJ 1986
300 m 37.77 Kasperi Vehmaa LUM 2019
800 m 2.08.90 Teemu Pakarinen IU 2005
2000 m 6.04.2 Kari Tiainen LUM 1976
3000 m9.53.39Tero TuominenIU1995
100 aj.13.58Konsta RutonenLUM2018
300 aj.40.55Kasperi VehmaaLUM2019
1500 ej.4.57.96Lauri NokkalaLUM2019
Korkeus186Timo HentunenLuPo1976
Seiväs406Antti TolonenLuPo2001
Pituus637Tommi KotanenIJ1986
3-loikka13.17Mika HentunenLuPo1979
Kuula 4 kg16.83Eero ViisainenIU2007
Kiekko 1 kg51.66Jari HulkkonenTaiTä1997
Moukari 4 kg52.82Martti JantunenPaU1976
Keihäs 600 gr64.66Jani MyllärinenPaU1994
5-ottelu3147Aleksi HilskaLUM2020
3000 m kävely14.27.55Aku PartanenLUM2005
     
TYTÖT 14 v.    
100 m12.68Tanja Kokkonen LUM2016
300 m40.97Moona KorkealaaksoLUM2016
800 m2.17.54Moona KorkealaaksoLUM2016
2000 m6.41.50Moona KorkealaaksoLUM2016
3000 m10.06.16Moona KorkealaaksoLUM2016
1500 ej.5.14.69Ella JyrkinenLUM2014
80 aj.11.77Tanja KokkonenLUM2016
300 aj.45.51Aleksandra NiiranenLUM2013
Korkeus171Lilli KarhunenLUM1994
Seiväs340Venla PeltolaLUM2015
Pituus551Elina SorsaLUM2000
3-loikka12.17Elina SorsaLUM2000
Kuula 3 kg13.09Mervi NeuvonenLuPo1992
Kiekko 750 g41.38Tara SaikkonenPaU2017
Kiekko 1 kg40.60Nitta VeikkolainenIU1987
Moukari 3 kg55.01Taru TurkiaYP2009
Keihäs 400 gr48.55Tara SaikkonenPaU2017
 5-ottelu 2617 Miia Partinen SiU 2001
3000 m kävely16.00.07Tiia KuikkaPaU2008